THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Temno II aneb The World Is Dead. Tak s tímto titulem se nám připomíná Petr IFA Junek a jeho I.F.A. records. První díl této kompilace defacto odstartoval dráhu tohoto rozjíždějícího se labelu majícího za sebou několik vydaných demáčů jihočeských kapel. Jak jsem již uvedl, “Temno II“ je kompilace, z čehož vyplývá, že v drážkách tohoto kotouče je k nalezení tvorba vícero (až na dvě výjimky) domácích kapel, tu více, tu méně kvalitních, ale tak už to bývá. Nemám moc v oblibě chronologické recenze formou popisování jednotlivých po sobě jdoucích skladeb, ale v případě kompilací mi beztak nic jiného nezbývá … tak se dáme do toho …
Jako první se se dvěma skladbami představují dnes už neexistující trasheři PESTICIDE. Podle první skladby dostala podtitul i tato kompilace “The World Is Dead“ a následující “Life In The Fire“ představují kapelu v dobré formě. Rychlé a úderné vypalovačky jsou zabaleny do kvalitního zvukového obalu a je jen škoda, že to tahle grupa zabalila. Tento HC/trash styl se mi velice zamlouvá a PESTICIDE představují jednu z kvalitnějších alternativ. To jihlavští PARRICIDE předvádějí techničtější muziku s deathovým základem. Chtělo by to trochu průraznější zvuk a hlavně vylepšit vokál, který za hudební produkci poměrně pokulhává. Trasheři TROODON se prezentují dvěma kousky s jejich na MetalManii nedávno recenzovaného demáče “Illusion“. Kdo má rád přímočarý old school trash s kvalitními instrumentálními výkony, nemůže být zklamán …
F.O.B. přispěli dvěma skladbami ze svého aktuálního demáče “Blame?“. Jejich styl bych definoval jako hardcore/trash s death metalovým “zpěvem“. Kdyby byla tato nahrávka pořízena v nějakém kvalitním studiu a nikoliv v domácích podmínkách, dalo by se hovořit o výborné záležitosti, takhle bohužel její kvality sráží neprůrazný zvuk. Následující v pořadí je doomové sexteto AGONY se skladbou “In Nomine“. Očekávejte klasický doom metal s dívčím vokálem, nic nového pod sluncem, ale na druhou stranu si myslím, že fanoušky stylu tato nahrávka může určitě oslovit. A v živém provedení bych si to nechal velice rád líbit i já.
Jedním ze zahraničných hostů na kompilaci Temno II jsou němečtí blackoví veteráni ANCIENT CEREMONY (na fotografii). Pokud neznáte jejich tvorbu, tak na této kompilačce máte možnost poslechu hned dvou skladeb z desky “Synagoga Diabolica“. Ačkoliv tato cháska nepřináší nic nového, své fandy už zcela určitě má a přísun nových se po mnoha koncertech po Evropě dá očekávat. Nemůžu však kapele vytknout, že se nesnaží experimentovat a svoji tvorbu obohacovat o nové prvky. Typickým důkazem je použití dětského sboru (ačkoliv ani to už není v dnešní době žádná revoluce) ve skladbě “Choir of Immortal Quens“.
Setkání s ruskou tvorbou nás čeká prostřednictvím bandy FESTERGUTS, od kterých je ke slyšení rychlý death metal podbarvený klávesami a občasným dívčím vokálem na pozadí. Lepší dojmy kazí poněkud horší zvuk, ale jinak musím přiznat, že se mi to líbí. Trhosvinští MATER MONSTIFERA nabízí skladbu “Vzkříšení“, respektive její verzi z prvního dema “Svíce života“, protože jak známo, tato byla nahrána opětovně na aktuální demo “Sepsáno krví“. Tato nahrávka má z dnešního hlediska už pouze dokumentační charakter a je spíše ukázkou toho, jaký kvalitativní zvukový rozdíl je mezi prvotinou a aktuálním materiálem.
Prapor heavy metalu drží českobudějovičtí TRAIS, kteří přispívají rovněž dvěmi skladbami, kteréžto oblečeny v kvalitním zvukovém kabátě nabízí řízný heavík s typicky nakřáplým vokálem a kytarovými sóličky. Mě osobně to zní dosti archaicky a tento styl mě nijak neoslovuje, ale musím uznat, že kluci mají určitě navíc, než na zábavové hraní a ani jejich texty nejsou směrovány k oslovení pivního vesnického publika.
Další setkání s doom metalem představují pražstí ANHEAD (na fotografii). První skladba “It´s Too Late“ mě přenesla o několik let zpátky a já si položil otázku, proč se mnohé naše kapely snaží hrát muziku, která už tady mnohokrát dávno předtím byla? Druhá v pořadí “Oneaia“, s dívčím vokálem, byla o poznání lepší, ale ani ta nedokázala vytáhnout kapelu z bahna průměrnosti. NEGATIVE FACE jsou další z hromady domácích kapel koketujících s doom metalem. V první ze dvou skladeb “Couloured Harmony“ je dominantní dívčí vokál, kterému sekunduje brutální hlas Matěje Lipského (jinak též leader bandy jménem MASTURBACE). Že jste tuto kombinaci slyšeli už tisíkrát? To předsi nevadí, v podobě NEGATIVE FACE to nezní zase tak špatně, až na tu “českou“ angličtinu jejich vokalistky.
Celou bezmála 80-ti minutovou sbírku uzavírají experimentátoři RHONDIAN. Jejich tvorbě asi nepřijdete na chuť hned po prvním poslechu anebo dokonce vůbec … Pozitivně však musím hodnotit snahu o originalitu a vlastní tvář. A najdou-li se mezi vámi vyznavači elektroniky zkombinované s metalovými elementy, určitě si zkuste alespoň poslechnout jejich zatím poslední CD “Fact Or Your Fiction“ …
Nesmín ani zapomenout, že ke kompilačce je k mání i milá pozornost v podobě sešitu s informacemi a minirozhovory s jednotlivými kapelami, včetně textů jejich skladeb a můžeme i přihmouřit obě oči nad faktem, že tato obsahuje pár překlepů a hrubek. Nic to nemění na faktu, že TEMNO II je zajímavou kompilací docela splňující své původní ambice a tím je alespoň částečné zmapování domácí scény obohacené o dva zahraniční hosty. A taktéž žel ukazuje, že v mnoha ohledech naše scéna za tou zahraniční ještě stále dosti výrazně zaostává …
Kompilace, proto bez hodnocení ...
1. PESTICIDE - The World Is Dead!
2. PESTICIDE - Life In The Fire
3. PARRICIDE - Ineradicable
4. TROODON - Illusion
5. TROODON - The End of Day
6. F.O.B. - Vomit of The Soul
7. F.O.B. - Hypocrisy - Morhoth´s Net of Lies
8. AGONY - In Nomine
9. ANCIENT CEREMONY - Soul Drawinism
10. ANCIENT CEREMONY - Choir of Immortal Queens
11. FESTERGUTS - Dropised Call - Bladder
12. FESTERGUTS - Besmeared With Blood And Viscera
13. MATER MONSTIFERA - Vzkříšení
14. TRAIS - V.R.A.H.
15. TRAIS - Bojuj za svobodu
16. ANHEAD - It´s Too Late
17. ANHEAD - Oneaia
18. NEGATIVE FACE - Coloured Harmony
19. NEGATIVE FACE - I Am Nobody
20. RHONDIAN - Free?
21. RHONDIAN - Outro
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.